Máme otevřeno i během lockdownu

Apple mění i zdravotnický průmysl

Společnost Apple byla dlouho považována za průkopníka v technologii, mění způsob komunikace, práce i investic. Jednou z překvapivých oblastí, kde dosáhla společnost Apple dominantní pozice, je zdravotnictví, která má pro společnost velký význam.

Apple Car

Apple Car může způsobit hotovou revoluci v oblasti zdraví. Pověsti, dohady a některé nechtěné úniky patentů potvrzují plány společnosti Apple na výstavbu samohybného vozidla. Jak se očekávalo, informace projektu kódově nazvaném Titan, byly velmi sporadické a protichůdné. Některé zprávy také naznačují, že projekt byl nyní zcela stažen. Bylo však potvrzeno, že Project Titan je stále naživu, ačkoli jeho rozsah není znám. O automobilu Apple tedy zatím moc nevíme. 

 

Víme však, že každý rok zemře při dopravních nehodách téměř 1,25 milionu lidí a jde v průměru 3 287 úmrtí denně. Dalších 20 až 50 milionů lidí je každoročně zraněno při kolizích silničního provozu, což jasně demonstruje nebezpečí při řízení a dává to tak příležitosti pro technologické společnosti, jako je Apple. 

Apple Glasses

Projekt Apple Glasses byl zmiňován již řadu let. Přestože nevíme přesně, co můžeme očekávat od společnosti Cupertino při spuštění projektu Apple Glasses, je jasné, že se jedná o technologii rozšířené reality společnosti Apple a její brýle. 

Jedním z problémů, které by Apple Glasses mohl do budoucna řešit, je glaukom. Toto onemocnění způsobuje poškození zrakového nervu a postupem času se neustále zhoršuje. Může způsobit ztrátu zraku a je hlavní světovou příčinou oslepnutí. Produkt Apple Glasses by mohl každý rok zachránit tisíce lidí před slepotou a povzbudit je k návštěvě svého optika.

HomeKit

HomeKit je inteligentní domácí technologie společnosti Apple, která by mohla hrát velkou roli v budoucnosti našeho zdraví v domácím prostředí. Prostřednictvím HomeKit vznikají kamery, reproduktory, žárovky a HomePody. Monitorování prostředí se s ním stane ještě efektivnějším. Apple umožní detekovat pády, zlomeniny a dokonce i neurologické dysfunkce monitorované přes Siri. Předpokládá se, že globální trh s inteligentními domácnostmi vzroste do roku 2022 na 53,45 miliard USD. 

Apple Watch

Apple Watch je jedním z nejmocnějších zdravotnických prostředků na světě. Nejde jen o upozornění na srdeční frekvenci. S watchOS 6 společnost Apple představí nové způsoby, jak pečovat o své zdraví. Funkce sledování cyklů, monitorování okolního hluku a aplikace pro dodržování příjmu léků, jim dává zcela nový rozměr. Plánuje se i možnost monitorování hladiny glukózy v krvi pro diabetiky. Mluví se i o možnosti propojení dat v reálném čase k nemocnicím, službám EMS a rodinným příslušníkům, kde bude možné sledovat stav a budou neustále pod lékařským dohledem. 

HealthKit

Právě iPhone a jeho HealthKit se může stát ústředním centrem našeho zdraví. Možnost nasměrovat data do nemocnic a lékařských ordinací po celém světě by vytvořila účinnější systém zdravotní péče, který by lékařům umožnil varovat uživatele před možnými zdravotními problémy. Společnost Apple Health Records, která konsoliduje a ukládá lékařské historie pacientů, se dostává do epicentra plánu společnosti na dynamické přetvoření trhu. HealthKit se v budoucnu zřejmě stane ještě silnějším nástrojem pro výzkum a léčbu. Může stát i zcela nezbytným.